1. Во подлабок сад се мешаат брашното со печивото, ванилата и шеќерот.
  2. Се додава водата, сокот и маслото и со рачен миксер убаво се соединуваат сите состојки.
  3. Смесата се дели на два дела и во едниот дел се ставаат праските, а во другиот сечканите урми.
  4. Смесата со урми се тура во намрсен плех, се посипува со какао и се става 8-10 минути да се малку да се потпече.
  5. Плехот се вади од рерна се налева со втората смеса и се враќа уште 20-25 минути да се допече.
  6. Додека е топол колачот, од горе се ренда чоколадата.

 

image

 

 Автор: Даниела Џогова

Авторски текст, не смее да се користи за комерцијални цели или/и реемитување