Циганска торта

Ви препорачуваме да ја пробате оваа торта која е феноменално сочна, а бара само малку труд и време. Го подготвивме овај лесен и вкусен рецепт само за вас.   

 

Потребни состојки:

 • 5 јајца
 • 20 лажици шеќер
 • 20 лажици брашно
 • 20 лажици млеко
 • 20 лажици масло
 • 2 лажици какао
 • 1 прашок за печиво
 • 0,5 l ладно млеко
 • 2 кесички шлаг пена
 • 250 ml ладно млеко
 • чоколаден прелив.

 

Приготвување:

 

 1. Најпрво се бијат јајцата со шеќерот се додека не се претворат во густа изедначена смеса.
 2. Потоа се додаваат брашното, млекото, маслото, какаото и прашокот за печиво.
 3. Сето тоа убаво се бие со миксер и се става во четириаголна тава за печење. Се печи на температура од 180 200°С за време од околу 40 минути.
 4. Откако ќе се олади испечениот пандишпан се прелева со 0,5 l ладно млеко.
 5. Се остава да се впие, а во меѓувреме се бијат двете кесички шлаг заедно со 250 ml ладно млеко.
 6. На крај, одгоре се филува со шлагот, а потоа се додава чоколаден прелив и мрвици за декорација.

Уживајте во нејзината сочност!

 

image

 

Автор: М-р Снежана Андоновска

 

Авторски текст, не смее да се користи за комерцијални цели или/и реемитување